Prepočítavam dĺžku
káblových spojení.

menu

Novinky

Budú (niektorí) zákazníci na Slovensku bez „českých“ programov?

Už dlhší čas rezonuje  medzi operátormi informácia o záujme slovenských komerčných televízií na vypnutí českých programov v ponuke prakticky všetkých káblových operátorov. Svedčí o tom aj podnet na Radu pre vysielanie a retransmisiu. Dá sa očakávať, že takýchto podnetov sa objaví viac. Argument, ktorým televízie hlásajú opodstatnenosť takéhoto postupu je, že české televízie im berú divákov. Vidia v tom príležitosť dosiahnuť lepšie výsledky, akoby tí, čo sledovali české programy okamžite prepli na sledovanie ich produktov. Nikto si asi nepoložil otázku, prečo doteraz české programy sledovali.

České programy poskytujú operátori nelegálne, nemajú a ani nemôžu dostať súhlas vysielateľa na ich retransmisiu. Napriek riziku sankcie za porušenie zákona tak robia prakticky všetci operátori. Ale to už je iný princíp. Niektorí (aj tzv. renomovaní) operátori sa vyhli dodržiavaniu slovenských zákonov, nikto nerieši vysielanie satelitných spoločností, ktoré síce robia to isté (retransmisiu), ale nie podľa našich zákonov (?)a tí, čuduj sa svete tiež vysielajú české programy pre slovenských zákazníkov. Tak sa televízie postarajú o to, aby zákazníci káblových sietí ušli k „satelitom“ a budú čakať, kým tí zákazníci, ktorí ostanú na káblovkách, začnú sledovať ich programy. Zatiaľ ich je podľa štatistík ku 693000 (koniec roka 2013).

Ono to ale asi tak nefunguje, divák si vyberie. Ideálna cesta pre komerčné televízie na Slovensku by bola, keby sa im podarilo vypnúť pre slovenských divákov všetky české programy na všetkých platformách. Znie to hrozivo na to, čo všetko spoločné sme mali a máme s Čechmi. A to už bude na zodpovednosti iniciátorov.